Recenze komiksu Batman Detective Comics #01 Mytologie

Recenze

Temného rytíře není nikdy dost, tudíž se fanouškům představuje další kniha ze série Batman Detective Comics, tentokráte s událostmi blížícími se k jubilejnímu číslu 1 000.

Bruce Wayne a jeho alter ego patří bezesporu mezi to nejlepší, co vydavatelství DC Comics představilo. Je úžasné, že komiksová řada, která nám tuto postavu přinesla, vychází v USA stále, a že se i čeští čtenáři mohou bavit u těchto příběhů. O co se konkrétně jedná v tomto případě?

Série Detective Comics se dočkala již více než jednoho tisíce sešitů, přičemž těsně před tímto milníkem přišla změna v kreativním týmu, což s sebou přineslo i nové očíslování zde recenzované knihy. Do obchodů se tedy dostal maskovaný mstitel s podtitulem 01: Mytologie, přičemž se k fandům dostávají čísla 994 – 999.

Hlavní zápletka se točí okolo zločinu, jenž přesně napodobuje osudnou noc, kdy vražda Thomase a Marthy Waynových navždy změnila život jejich jedinému synu. Je tedy nanejvýš jasné, že se jedná o osobní záležitost, s kterou si oblíbený ochránce Gothamu musí poradit. Další nebezpečné a nepříjemné události na sebe nenechají dlouho čekat a Batman má plné ruce práce s dopadením ukrývajícího se viníka.

Tempo vyprávění je opravdu dobré, čtenář je napjatý a otáčí jeden list za druhým, aby se už konečně dozvěděl totožnost neznámého padoucha. Za scénářem stojí zkušený Peter J. Tomasi, jenž se českým fanouškům Temného rytíře nejednou představil. Odvedl opravdu kvalitní práci a postupné budování napětí se mu vydařilo na jedničku. Kresebně jej podpořil Doug Mahnke, jehož vizuální pojetí k příběhu pěkně pasuje a je tak vytvořen velmi příjemný komiksový zážitek.

Negativum se bohužel nachází na konci knihy, při závěrečném rozuzlení. Jak už to tak u detektivních příběhů bývá, průběh je často mnohem zajímavější než samotné odhalení toho, kdo celou dobu tahal za nitky. Ačkoliv se jedná o poměrně překvapivé finále, zde se určitě dalo vytěžit více.

Hodnocení ve výši 3,56 (cca 71 %) na internetové databázi ComicsDB naznačuje, že se kniha lidem líbila. Mé pocity jsou podobné, neboť uděluji pěkných 75 %. Svazek jsem si užil, lépe vystavěný konec by však mé pocity trochu vylepšil.

Můj velký dík patří Komiksovému krámu Brno za poskytnutí recenzního výtisku se slevou a také Nakladatelství BBart s.r.o. za poskytnuté obrázky.

Je naprosto skvělé, že se Batmanovi tolik daří i v České republice. Vždyť množství obrázkového čtiva z Gothamu, které tu vychází, jistě zasytí většinu komiksových fanoušků. Nezbývá tedy než očekávat jubilejní sešit s číslovkou 1 000. A to už je milník, jenž se nepodaří každému.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/batman-detective-comics–01–mytologie/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.