Recenze komiksu Batman #13: Baneovo město, díl druhý

Recenze

Příběh od Toma Kinga se uzavírá, je tudíž nanejvýš zajímavé prozkoumat, jak se průchod cílovou rovinkou vlastně vydařil?

Svazek, jenž je zde recenzován, přináší zakončení velkého dějového oblouku s názvem Baneovo město, rozehraného již v titulu předchozím. Bruce Wayne musí srovnat účty jak s tímto osvaleným padouchem, tak i s jinou verzí Batmana, která pro našeho hrdinu nechystá též nic radostného. Vše směřuje k velkému finále.

Již výše zmíněný Tom King nabízí vyvrcholení událostí, které pod jeho vedením byly čtenáři představovány po několik let (více než 80 čísel). Kdo by však čekal klasickou finálovou mlátičku, jako v případě mnoha jiných autorů, ten bude pravděpodobně překvapen. Avšak fanoušci, kteří četli předchozí knihy, jistě tuší, že styl vyprávění bude znovu speciální.

Sice dojde i na tradiční souboje, bez kterých se finální zúčtování nemůže obejít, zároveň je zde však ukázán dojemný příběh muže, jenž sice v životě ztratil mnoho, neváhá však jít znovu do boje proti zlu. Emoce jsou v jednotlivých panelech takřka hmatatelné, autor si svým stylem vyprávění chvílemi se čtenářem pěkně pohrává a udržuje ho v neustálé bdělosti.

Výtvarná stránka je velmi rozmanitá a takřka každý si pravděpodobně přijde na své. Je to dáno změnami kreslířů, kteří se jednotlivých sešitů ujali. Zatímco čísla 80 a 81 si vzal na starosti velmi známý John Romita Jr., 82. a 83. sešit jsou pod taktovkou Mikela Janína, další nakreslil Jorge Fornés a velkého finále se chopili Mikel Janín a Hugo Petrus. Tato pestrost je poměrně příjemná, neboť k různým dějovým pasážím se hodí jiné barvy, apod.

Nelze opomenout závěrečný sešit, konkrétně Batman (Rebirth) Annual #4. Jedná se o speciální číslo, které vychází každý rok, přičemž je vždy čtenáři představeno samostatně stojící dobrodružství. Autor příběhu zůstal beze změny, kresebně se o dílo postarali Jorge Fornés a Mike Norton. Je zde prezentován pohled na každodenní „obyčejný“ den netopýřího ochránce. Je zajímavé sledovat, co vše tento hrdina zažívá den co den, aby bránil obyvatele Gothamu. Jedná se tedy o příjemnou oddechovější jednohubku na závěr svazku.

Nakladatelství CREW tím pádem vydalo kompletní autorovo působení na sérii Batman, což si jistě zaslouží palec nahoru. Všechny díly tvoří ve fanouškovských knihovničkách na pohled krásný celek, který nabízí zábavu i pro opětovné čtení. Tom King je totiž dosti kreativní a tak lze stále nacházet v jeho příbězích něco nového a jedinečného.

Ačkoliv internetová databáze ComicsDB ještě neobsahuje mnoho hodnocení na toto dílo (vzhledem k nedávnému vydání v našich končinách), je zde na pohled patrná spokojenost. K tomu se mohu jedině připojit, neboť přiděluji tomuto kousku krásných 80 %. Zábavný a čtivý zážitek, ve kterém je někdy trochu lehké se ztratit, vše se ale ve finále uzavře vcelku pochopitelně. Pro fandy předchozích knih se tak samozřejmě jedná o jasnou volbu.

Můj dík patří Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku a za poskytnuté obrázky, které jsou zde připojeny.

Co vzkázat na závěr? Těžce se nalézají vhodná slova, neboť se jednalo o vskutku neskutečnou jízdu. Komiksy z této řady na českém trhu vycházely pět let, což už je kus života. King představil čtenářům svůj osobitý pohled, který je vskutku originální, zároveň však krásně navazuje na autory, kteří se bojovníkovi za Gotham věnovali dříve. Nyní nezbývá než počkat, jak to s českým vydáváním série Batman bude v budoucnu.

Zdroj: ComicsDB

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.