Recenze komiksu Batman #01: Jejich temné plány, díl první

Recenze

Je libo knihu ze samostatné série o ochránci prohnilého města, která je vhodným bodem k naskočení nových čtenářů? Přesně taková se před nedávnem objevila na českých pultech.

Netopýří mstitel je nejenom jedním z tahounů DC Comics, ale také celého odvětví týkajícího se obrázkového čtiva. Příběh miliardářského mladíka Bruce, jenž na vlastní oči spatří smrt svých rodičů, dokáže i po mnoha dekádách zaujmout nové generace. Neustálý boj se zločinem ve městě Gotham je sice nekonečnou kapitolou, bojovník v tmavém obleku se však nevzdává snadno. A to mají čtenáři obzvláště rádi.

Po kladně přijaté několikaleté etapě vytvořené komiksovou hvězdou Tomem Kingem přichází na scénu neméně slavný autor, rozehrávající vlastní partii s figurkami dobrými i zlými. James Tynion IV, u nás již poměrně známé jméno, se pouští do záhadné zápletky, která se neostýchá podívat mnoho let do minulosti.

Když se mistři zločinu Joker, Riddler, Penguin a Catwoman setkali s tajemným Designerem, zdálo se, že se všem splní jejich nejtemnější plány. Vše se ale nakonec zvrtlo, přičemž se dalo čekat, že se tato nepříjemná kapitola z dob minulých propíše i do současnosti. A je zřejmé, že půjde o drsnou bitvu, jež nenechá fanoušky ani na moment odpočinout.

Nemalou roli v příběhu sehraje i nájemný zabiják Slade Wilson, alias Deathstroke. Tento oblíbený žoldák spolu se svým týmem sice připraví mnoho krušných chvil pro Batmana, pro čtenáře se ale jedná o krásně zpracované akční scény, které dokáží výrazně zrychlit tempo.

Příběhově vše šlape velmi dobře, ačkoliv se může chvílemi zdát, že do sebe některé věci nezapadnou. Postupem času se však celý dějový oblouk krásně rozkrývá, přičemž na konci je přichystáno nemilé překvapení, neboť vše skončí velmi otevřeně. To vše logicky vyplývá z toho, že se jedná pouze o první část a na pokračování si budou muset dychtiví fanoušci pár měsíců počkat.

Kresebně se o titul postaralo hned několik kreslířů. Tony S. Daniel, Jorge Jimenez, Guillem March a Carlo Pagulayan vtiskli ulicím Gothamu tu správnou atmosféru, pěkně ladící k tónu celého vyprávění. A ačkoliv tedy nejsou všechny sešity nakresleny stejným člověkem, střídání jednotlivých stylů není vůbec rušivé, protože tato pestrost dodává celému čtenářskému požitku něco navíc.

Jelikož se jedná o nedávno vydaný svazek, na internetové databázi ComicsDB se prozatím nenachází větší množství hodnocení. Za sebe však mohu říci, že se mi četba více než zamlouvala, tudíž uděluji velmi pěkných 85 %.

Můj velký dík patří nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku a rovněž za jejich produktivitu týkající se vydávání této populární postavy. Vyšla od nich řada od Scotta Snydera, následně i výše zmíněná série od Toma Kinga, přičemž nyní se zaměřili na události vydávané v USA nemnoho let zpátky. Fanoušci tak o svůj pravidelný příděl netopýřího dobrodružství nejsou ani nadále ochuzeni. Obrázky zdobící tento text jsou použity z výše zmíněné internetové databáze.

Kniha není příliš dlouhá, neboť obsahuje pouhých pět sešitů, které jsou přečteny vcelku rychle. Nic to však nemění na faktu, že se jedná o velmi dobrý rozjezd nových, zajímavých, svižných a velmi napínavých událostí. Pro příznivce Bruce Wayna naprostá povinnost, pro ostatní komiksové nadšence kvalitní superhrdinský počin, jenž v knihovničce jistě najde své místo.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/batman–01–jejich-temne-plany–dil-prvni/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.