Recenze komiksu Asterixova dobrodružství #40: Bílý kosatec

Recenze

Slavní Galové jsou zpátky již se svým 40. albem. Daří se navázat na legendární kousky z minulého století?

Cesta Asterixe a Obelixe je opravdu dlouhá a není divu, že se na jejich příbězích již pár autorů vystřídalo. Vše začalo u sehraného dua René Goscinny a Alberto Uderzo. Jejich dobrodružství jsou naprosto špičkovou záležitostí, což bylo podpořeno i nekolísavou kvalitou všech jejich knih. Po smrti scénáristy Goscinnyho pokračoval Uderzo sám, tudíž se musel postarat jak o zápletku, tak i o kresbu. Počiny z tohoto období nejsou vyloženě špatné, je však patrný určitý pokles v zábavnosti.

Časem došlo k nevyhnutelnému střídání a tak se populární série chopili Jean-Yves Ferri a Didier Conrad. Stvořili spolu celkem pět alb, která vůbec nejsou k zahození. Šlo tedy o efektní předání pochodně. U dílu nejnovějšího se o výtvarnou stránku znovu postaral Conrad, na straně scénáristy však došlo ke změně, neboť texty vytvořil Fabrice Caro (Fabcaro). A nutno říci, že se mu zadařilo na výbornou.

Příběh přivádí čtenáře do velmi známého období roku 50 před Kristem, kdy je Galie obsazena Římany. Jak je však dobře známo, jedna vesnička stále odolává díky kouzelnému lektvaru moudrého druida Panoramixe. Už to stačí k tomu, aby měl Caesar pořádné vrásky na čele. K jeho smůle se však přidala i další potíž, a to neposlušnost a chaos v řadách vojáků. Bouře nevole a časté dezerce se staly denním chlebem, což je pochopitelně naprosto nepřípustné. Naštěstí je tady vrchní lékař Pravdolacsuc.

Jeho návrh spočívá v zavedení pozitivního myšlení, které zlepší morálku a celkovou náladu u vojska. Aplikace tohoto směru začne být opravdu úspěšná, přičemž se ho podaří uplatnit i v oblíbené galské vesnici. Začne tudíž docházet ke změnám chování jednotlivých obyvatel, což by mohlo být lehce zneužito samotným Caesarem. A tak se ústřední dvojice musí tradičně ujmout záchrany svých přátel.

Nový scénárista Fabcaro dokázal přinést svěží vítr, jelikož jeho dějová linka je velice zábavná, zároveň však nutí i k lehkému zamyšlení. Jeho fóry fungují a čtenář se několikrát přistihne, že se u veselých panelů zasměje i nahlas. A to se velmi cení. Kresebně je vše naprosto v pořádku a Conrad předvádí svůj klasicky dobrý výkon, jenž krásně navazuje na práci Goscinnyho.

Titulu se dá máloco vytknout, neboť jde o velmi vydařený kousek, který rozhodně nedělá ostudu. Samozřejmě se stane, že některé vtípky nepobaví tak, jak bylo pravděpodobně původně zamýšleno. Jedná se však o malé negativum nekazící dojem z veselé a pohodové četby.

Na internetové databázi ComicsDB v současné chvíli svítí 3,6 hvězdičky z maximálních pěti možných, což zajisté není špatný výsledek, já si však dovolím jít výše, protože jsem se bavil od začátku až do konce. Uděluji proto nadprůměrných 90 %, jelikož takhle povedený díl zde už několik let nebyl.

Můj dík patří nakladatelství Egmont ČR (Albatros Media a.s.) za to, že jsem od nich mohl obdržet recenzní výtisk. Sluší se poděkovat i za jejich přínos domácímu trhu, když na český trh přináší tyto příběhy a stále přichází s opakovanými vydáními již vyprodaných svazků. Obrázky zdobící text jsou použity z internetové databáze ComicsDB.cz.

Fanoušci po celém světě si mohou oddechnout, neboť se nejnovější počin z jejich oblíbené série více než vydařil. Dobrodružství o Asterixovi, Obelixovi a jejich přátelích tak směle pokračují dále, přičemž se nebojí oslovovat nové generace. Je úžasné, že tato značka stále přežívá a že se dychtivé čtenářské obci pravidelně dostává přísun dalšího čtiva. A když to bude i nadále na úrovni knihy Bílý kosatec, tak jenom dobře.

Zdroj: ComicsDB.cz

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/asterixova-dobrodruzstvi–40–bily-kosatec/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.