Recenze komiksu Asterix XXV-XXVIII

Recenze

Jaké příběhy známých galských válečníků kniha obsahuje? A mají jednotlivá dobrodružství podobnou či rozdílnou úroveň?

Listopad roku 1977 otřásl celým komiksovým světem. V Paříži zemřel v nevysokém věku jeden z nejtalentovanějších a nejvtipnějších tvůrců, dodnes oblíbený René Goscinny. Za svého života stihl napsat velké množství děl, které se staly klasikami. Lze sem zařadit Luckyho Luka, Iznouguda či Indiána Umpa-pu. Bezesporu nejslavnější řadou se však staly milované příběhy o nerozlučné dvojici Asterixovi a Obelixovi.

Jejich kreslíř, dnes již zesnulý Albert Uderzo, se rozhodl pokračovat se zábavnými dobrodružstvími těchto bojovných Galů. Na post scénáristy si nikoho nepřizval, neboť se pustil do tvorby celých sešitů sám. Část jeho díla je obsažena v knize, jež je předmětem této recenze. Jedná se o:

– Velký příkop

– Asterixova odyssea

– Asterixův syn

– Asterix a Rahazáda

Velký příkop – v galské vesničce, ne příliš odlišné od té všemi známé, dochází ke konfliktu mezi jejími obyvateli. Hluboký příkop odděluje na dvě části tamější pozemek, přičemž jsou obě poloviny v neustálém boji. Každá z nich má dokonce svého náčelníka a není žádným překvapením, že se každý z nich chce stát vládcem celé vesnice. Když se do situace zapojí i Římané, není jiná možnost, než pozvat pomoc odjinud.

Zápletka není špatná a je poměrně zábavná, přičemž některé vtipy zde fungují lépe, jiné naopak hůře. Pozitivní zprávou je jistě skutečnost, že se může čtenář podívat do jiného galského prostředí a může nasáknout tamější atmosféru. Negativem se jeví převážně tempo vyprávění, kdy celkový příběh připomíná spíše po sobě jdoucí pásmo kratších scének. Pohodových 70 %.

Asterixova odyssea – když druidovi Panoramixovi dojde jedna ze vzácných přísad do kouzelného nápoje, je na našich hrdinech, aby se vydali tzv. kamenný olej najít. Cesta do Mezopotámie se promění v přehlídku eskapád, tak jak je zvykem v těchto dobrodružstvích.

Velice povedené a zábavné čtivo. Vše šlape tak, jak má, vtípky dokáží pobavit a celkové tempo má ten správný spád. Jedná se o kvalitní díl a skvělou část celého souborného vydání. Úžasných 85 %.

Asterixův syn – jednoho rána se zničehonic přede dveřmi našeho oblíbeného blonďatého válečníka objeví malé dítě, což se zprvu zdá jako nějaký žert. Postupem času se však ukáže, že se nevinné hlídání tohoto nemluvněte promění v boj s Římany. Hlavní otázkou zůstává, kdo jsou vlastně chlapcovi rodiče?

Zápletka je v tomto případě opravdu neobvyklá, což je ale ku prospěchu věci. Originalita tohoto příběhu je velkým plusem, je zde k vidění mnoho vtipných momentů, takže četba příjemně uteče a nenudí. Uděleno 75 %.

Asterix a Rahazáda – do oblíbené vesničky spadne z létajícího koberce fakír z dalekých zemí, který požádá tamější obyvatele o pomoc. Jeho zemi trápí velké sucho a toužebně očekávaný příval vody je v nedohlednu. Zachráncem se má stát Trubadix, neboť svým hudebním „umem“ dokáže přivolat déšť.

Potěší větší zapojení galského barda, jenž zde dostává větší prostor. Celkově jde o povedené dobrodružství, ve kterém potěší poměrně dlouhá pasáž týkající se cestování na kouzelném koberci, kdy se našim hrdinům dějí nejrůznější eskapády v různých částech světa. Krásných 80 %.

Na internetové databázi ComicsDB je k vidění spokojenost, neboť zde svítí 4,08 hvězdiček z maximálních pěti možných, což lze zhruba převést na 82 %. Já si dovolím udělit 80 %, což znamená, že se mé hodnocení téměř shoduje s názory ostatních fanoušků. Touhle knihou prostě nelze šlápnout vedle a je moc dobře, že se Uderzovi podařilo navázat na dřívější dobrodružství.

Můj dík patří nakladatelství Egmont ČR (Albatros Media a.s.), neboť jsem od nich obdržel recenzní výtisk. Je skvělé, že na české pulty přináší Asterixe a Obelixe, přičemž potěší i velké souborné vydání, kdy dostane fanoušek hned čtyřnásobnou porci zábavy. Obrázky zdobící text jsou použity z internetové databáze ComicsDB.cz.

Vyprávění o nebojácných Galech už přineslo potěšení mnohým generacím, což se snad do budoucna nezmění. Na nových albech pracují noví tvůrci, kteří co nejvíce dodržují styl a atmosféru původních příběhů. Tato série je prostě fenoménem, což se projevuje i ve filmovém průmyslu, kde už si milovaná dvojice také připsala nejeden kvalitní kousek. Je úžasné, že je v galské vesničce stále co vyprávět.

Zdroj: ComicsDB

Některá z Asterixových alb lze zakoupit v tomto e-shopu: https://www.nerdi.cz/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.