Recenze komiksu Amazing Spider-Man #06: V zákulisí

Recenze

Jak se vede milovanému pavoučímu hrdinovi v rámci pokračování jeho samostatné série? Je stále schopen bavit své věrné příznivce?

Oblíbený Peter Parker už toho zažil opravdu mnoho. V předchozích dvou knihách mu nepěkně zatopil obávaný lovec Kraven, přičemž by nebylo od věci si trochu odpočinout. Jak je ale u síťolezce zvykem, relaxování ho v blízké době nečeká.

V hutném úvodu je pozornost zaměřena na Mysteria a nepříjemnou zafačovanou postavu, která se již několik posledních sešitů skrývá ve stínech. Fanoušci mohou být značně natěšeni, neboť dojde k odhalení alespoň některých záhad obklopujících tohoto záporáka chystajícího se na střetnutí s titulním hrdinou.

Komiks nestojí na místě a čtenáře vrhá do dalšího děje, přičemž nechybí milovaná MJ, nevypočitatelný Lizard či ženská skupina zvaná Sinister Syndicate, jež se nezastaví před ničím. Jejím cílem je sice Boomerang (hojně se objevující v předešlých svazcích), avšak i Spider-man zažije nelehké chvilky. Z dalších větších či menších oblíbenců lze zmínit tetičku May, starostu Kingpina či kamaráda Randyho Robertsona. Tady si prostě obdivovatelé tohoto zábavného a rozvětveného světa přijdou na své.

Scénáristické taktovky se naštěstí nevzdal Nick Spencer, kterému se daří s touto řadou udržovat kvalitu na velmi vysoké úrovni. Jeho styl vypravování je dynamický a nestíhá nudit, což je krásně podtrženo kresbou hned několika výtvarníků. Patří mezi ně Patrick Gleason, Ryan Ottley, Humberto Ramos a Kevin Walker. Podařilo se jim vytvořit líbivé panely, u nichž nehrozí nebezpečí nevhodného střídání nejrůznějších stylů. Čtenář se tudíž může bez problému kochat jednotlivými stranami.

Zábavnost je vskutku vysoká, takže se zde nenachází mnoho negativ. Jedním z těch hlavních pak bude asi klasická potíž u mainstreamových komiksů, kdy se musí hrdina utkávat jak s nejrůznějšími jednotlivci, tak i skupinami. Tito záporáci se pak objevují znova a znova, což se logicky stane postupem času značně repetitivní a někdy i ubíjející. Na druhou stranu je ale třeba dodat, že se v tomto díle daří vytvářet Peterovým nepřátelům složitější a zajímavější motivy.

V samotném závěru jsou přichystány dva samostatně stojící kratičké příběhy, z nichž více nadchne ten druhý. Dokáže totiž svou nápaditostí vytvořit nejenom úsměv na rtech, ale i regulérní výbuch smíchu. Milovníky vizuálního pojetí jistě potěší galerie alternativních obálek nacházející se v úplném závěru svazku. Jedná se o velmi líbivé kousky od talentovaných tvůrců.

Internetová databáze ComicsDB vzhledem k nedávnému vydání knihy prozatím neobsahuje hodnocení od uživatelů, tudíž nedojde k mému srovnání s ostatními fanoušky. Jelikož mne ale četba opravdu bavila, uděluji skvělých 85 %. Vážně podařený počin.

Můj velký dík patří Nakladatelství CREW za poskytnutí recenzního výtisku. Obrázky jsou použity z databáze ComicsDB.

A jak to bude pokračovat dál? Čtenáře čekají pravděpodobně ještě velké věci, neboť celková zápletka je rozehrána více než slibně. Chudák mladý Peter nemá na růžích ustláno, na což si ale musel za těch mnoho dekád už zvyknout. Další díl je tedy netrpělivě vyhlížen.

Zdroj: ComicsDB.cz

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/amazing-spider-man–06–v-zakulisi/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.