Recenze komiksu Akira #6

Recenze

Epické zakončení jedné z nejslavnějších mang se objevilo na českých pultech. Jde o důstojné završení této série?

A je to tady. Čas plyne jako voda a zdá se to jako včera, kdy fanoušci mohli zakoupit první svazek. Ve skutečnosti už je tomu více než 2 roky, přičemž Nakladatelství CREW se po dlouhých letech domlouvání opravdu podařilo vydat kompletní Akiru. Předchozích pět knih se těšilo značné popularitě, což dokazují pozitivní reakce na internetové komiksové databázi. Podařilo se ale všechny linky dotáhnout do uspokojivého konce? Odpověď není zdaleka jednoduchá.

Již klasická rekapitulace děje předchozích událostí (spolu s představením hlavních postav) je nabídnuta čtenáři hned na začátku svazku. Znovu se jedná o velice přehledné shrnutí, jež dokáže naladit na další dění. Následuje několik oku líbivých barevných stran, které po chvíli přejdou do klasické, pro mangu typické, černobílé podoby.

Co napsat o zápletce tohoto kousku? Zdá se to jako značně složitý úkol, neboť i přes velice pěkný rozsah (více než 400 stran), se zde až tolik nestane. Jak je to možné? Skoro celou knihu totiž čtenář sleduje jednu bitvu za druhou. K vidění je mimo jiné i mnoho obrovských explozí a dalších akčních sekvencí, které posouvají četbu rychle kupředu, neboť dochází k častému listování bez textu.

Co se týče kreativního týmu, nepřekvapivě nedochází k žádným změnám. Autor celé série, Katsuhiro Otomo, se samozřejmě vrací jako vypravěč i kreslíř, aby mohl dychtivým fanouškům předložit poslední díl skládačky jejich oblíbené, dnes již legendární, sci-fi ságy.

Je zajisté třeba podotknout, že je vše nakresleno pěkně a přehledně, tudíž se každý poměrně lehce ponoří do dění v knize a vychutná si každičký panel. Vše se odehrává ve velmi rychlém tempu, nic není zdlouhavé, a brzy se čtenář ocitá na konci celého příběhu. Uzavření není špatné, nabízí zajímavou atmosféru a pocity lehkého smutku nad tím, že už je konec.

Jak již bylo nastíněno výše, menší množství děje může leckoho odradit a vytvořit mírnou pachuť. Jestliže se dotyčný nevyžívá v monumentálních bojových pasážích, pravděpodobně bude po dočtení zklamaný. Je tedy třeba připravit se na to, že u nejrůznějších manga sérií lze celkem často sledovat bitvy odehrávající se v rámci desítek, často i stovek stran. Akira je od počátku převážně akční záležitostí, takže vlastně není divu, že se epické finále neodehrává u stolu nad šálkem kávy.

Jelikož se jedná o novinku na českých pultech, nedá se prozatím odkazovat na větší množství hodnocení na internetové databázi ComicsDB. Dovolím si však udělit 70 %, které nejlépe vystihují mé pocity z této finálové knihy. Velké množství akce a mnoho velkolepých scén s sebou logicky přináší menší důraz na samotnou zápletku.

Velký dík patří Nakladatelství CREW za to, že mi poskytli recenzní výtisk a obrázky k ozdobení této recenze.

Co tedy říci na samotný závěr? Je jistě úžasné, že se jeden z nejpopulárnějších a nejdůležitějších manga počinů podíval i do České republiky. Je úctyhodné, že se podařilo vydat kompletní sérii a fanoušci si mohou vychutnat celý příběh v rodném jazyce. Nabídka japonského obrázkového čtiva se tak v našich končinách rozrostla o dílo značného významu, což je jenom dobře.

Zdroj: ComicsDB

Komiks je možné koupit ZDE: https://www.nerdi.cz/akira–06/

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.