Recenze komiksu Akira #5

Recenze

S předposledním dílem této řady jsou sázky stále vyšší. Daří se udržet zavedené tempo?

Akira je slavná manga série patřící mezi největší legendy japonského obrázkového čtiva. Díky Nakladatelství CREW zde máme předposlední, pátou knihu, která jistě potěší tím, že se jedná prozatím o nejdelší svazek této ságy.

Na úvod je nabídnut souhrn děje i postav z minulosti, což je opravdu příjemnou záležitostí. Příběhových zvratů stále přibývá, a proto je vskutku osvěžující si vše připomenout přehledně a výstižně. Poté se již dostáváme k samotnému příběhu a je nutno zmínit, že situace odehrávající se v knize je vskutku tragická. Neo-Tokio je zničeno a přeživší se snaží zorientovat v tomto nehostinném prostředí. Zajímavou novinkou, která je zde čtenáři představena, je pohled do týmu vědců, jejichž hlavním úkolem je v rámci výzkumného týmu přijít na to, jak za tragických okolností, odehrávajících se v Neo-Tokiu, postupovat dále. Nutno podotknout, že ani jim se nevyhne přímá konfrontace s někým, kdo v sobě stále více probouzí neuvěřitelné síly.

Mezi velký klad patří návrat jednoho z hlavních charakterů z předchozích dílů, jenž se znovu ocitá v centru dění. Jednotlivé postavy toho zde prožívají více než dost a je patrné, že se velké finále kvapem blíží. To připomíná i velké množství akčních scén, které jsou chvílemi opravdu gigantické. Nepřátelská strana stále více demonstruje svoji neuvěřitelnou sílu a našim hrdinům tak nezbývá nic jiného, než s odvahou sobě vlastní vyrazit na rozhodující souboj. Je více než jasné, že poslední šestá kniha přinese obrovské události, které, jak každý fanoušek doufá, přinesou uspokojivý závěr.

O scénář i kresbu se v rámci této série stará Katsuhiro Otomo, přičemž nejnověji vydaný díl není výjimkou. Kresebně vše klape na jedničku a díky velkému formátu, v jakém je českým čtenářům manga představena, si může každý mnohem lépe vychutnat epické akční momenty.

Co se řadí k záporům recenzovaného kousku? Především to bude menší množství děje, neboť i při velkém množství stran zde dostáváme hlavně mnoho akce. Příběh se tak může zdát poměrně jednoduchý, což ale s přicházejícím finálovým dílem vyznívá vcelku logicky. Pro někoho se však může jednat o trochu zdlouhavé čtení.

Fanoušci jsou na internetové databázi ComicsDB s touto knihou poměrně spokojeni, což se dá říci i o mém pohledu na tento svazek. Dávám tedy hodnocení 75 %, což je o něco víc, než jsem dal předchozímu dílu, a zároveň je zde pořád prostor růstu pro finálový kousek.

Velký dík patří Nakladatelství CREW za to, že mi byl poskytnut recenzní výtisk a obrázky zdobící tuto recenzi. Jejich zpracování celé série Akira je výborné a je ozdobou v knihovničce každého fanouška.

Blíží se velké zakončení v podobě posledního svazku. Čtenáře čeká uzavření dějových linek postav, které tu s námi doposud byli, tudíž nezbývá než vydržet, až k nám toto završení dorazí.

Zdroj: ComicsDB

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.