Recenze komiksu Akira #4

Recenze

Nakladatelství CREW přináší již čtvrtou knihu z této ikonické manga řady. Jak se příběh vyvíjí a udržuje si stále svoji kvalitu?

Akira patří mezi nejslavnější japonské manga tituly a český čtenář může být Nakladatelství CREW vděčný, že se tato série dostala i k nám. Mnoho let trvalo, než byla dojednána spolupráce, tudíž je o to vzácnější, že si můžeme toto dílo v naší mateřštině přečíst.


Série u nás začala vycházet v roce 2021, přičemž knihy 2, 3 a 4 vyšly v rámci roku 2022. První tři díly nás přivedly do Japonska v roce 2019 (v době vzniku se jednalo o několik dekád vzdálenou budoucnost). Svět se vzpamatovává z 3. světové války a z hlavního města se stalo Neo-Tokio. V této sérii se vyskytuje několik nadaných osob, z nichž nejmocnější z nich (Akira) je v centru všech snah a bitev, které se zde odehrávají.


Bez zbytečného spoilerování prvních tří svazků lze říci, že se situace ve čtvrté knize výrazně změnila. Zatímco jsme doteď sledovali příběh odehrávající se v poměrně funkčním městě, nejnovější kniha vše mění. Ocitáme se v postapokalyptickém prostředí, kde je všechno jinak. Představují se nám jak nové charaktery, tak i nové rozložení sil. Mnoho postav z předchozích dílů se ocitá v nových, nečekaných situacích, a konečně se zde více objevuje i postava samotného Akiry.


Scénář i kresbu znovu obstaral japonský autor Katsuhiro Otomo a čtenář si znovu může užít značné množství epických velkolepých záběrů. Ačkoliv je manga z 80. let, stále jednotlivé panely působí krásným a svěžím dojmem. Samotné vydání od CRWE je rovněž velmi pěkně provedeno a nabízí vskutku kvalitní čtenářský zážitek. Jedná se o pořádný špalek o 400 stranách, jde tedy zatím o nejdelší díl Akiry.


Co se týče negativ, tak je možné, že budou někteří čtenáři ze změny prostředí poněkud rozladěni. Příběh se zde poměrně změnil a celková atmosféra je taktéž trochu jiná. Fanoušci akce si zde ale znovu přijdou na své, neboť se zde nachází mnoho přestřelek.


Na internetové databázi ComicsDB můžeme sledovat postupně klesající trend oblíbenosti. Hodnocení jednotlivých dílů v době psaní recenze vypadá následovně:


Akira 1 – 4,4 z 5
Akira 2 – 4,3 z 5
Akira 3 – 4,1 z 5
Akira 4 – 3,7 z 5


Zatím poslední vydaný titul tedy u čtenářů poměrně spadl oproti knihám předešlým. Já se s hodnocením fanoušků víceméně ztotožňuji, neboť dávám čtvrtému dílu 70 % (3,7 hvězdiček z pěti maximálních = 74 %) – jedná se tedy o malý rozdíl oproti ostatním čtenářům. Akira 4 je zábavným čtením, které rychle uteče, zároveň je však vidět, že velké finále se stále blíží a že nás ty nejzajímavější věci pravděpodobně ještě čekají.


Rád bych poděkoval Komiksovému krámu Brno za poskytnutí recenzního výtisku se slevou a také Nakladatelství CREW za poskytnuté obrázky.


Před námi jsou ještě dva díly, které celou sérii uzavřou. Očekávání jsou vskutku vysoká.

Zdroj: ComicsDB

Martin Š.

Jmenuji se Martin Štach a bydlím ve Vizovicích (nedaleko Zlína). Komiksy mne zajímají celý můj život - neminulo mne dětství prožité s Kačerem Donaldem a se Čtyřlístkem, které bylo následováno postupným přecházením na mangu či americké superhrdiny.