Nový seriál od Marvelu: WandaVision přináší nový formát vypravování

Recenze

Seriál WandaVision zaujal publikum a dokázal, že jeho název vyjadřuje i něco dalšího, než prosté spojení dvou jmen – Wanda (Elisabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany). Právě jejich herecké výkony jsou vedle rafinovaného scénáře rozhodně důvod dát WandaVision svůj čas.

Název podtrhuje, o co v seriálu opravdu jde – o Wandinu vizi. Série postupně uvádí nové postavy do MCU, pozorný divák najde také v každém epizodě mnoho „Easter Eggů“ (skryté významy/symboly), ale nakonec je WandaVision hlavně o zármutku a skutečném původu Wandiny moci.

Prvních sedm dílů paroduje populární americké sitcomy od padesátých let až do přítomnosti. Elisabeth Olsen skvěle napodobila třeba postavu Claire Dunphy z Takové moderní rodinky. Všechny epizody byly stylově provedené, parodie byly skvěle sehrány a mezi Olsen a Bettanym je cítit skvělá chemie

WandaVision se odklání od toho, co fanoušci Marvelu nejspíš očekávali, hned v první epizodě se je snaží ukonejšit známou úvodní sekvencí s logem Marvelu. Po něm se diváci ocitnou ve městě Westview v 50. letech, kde si novomanželé Wanda a Vision koupili svůj první dům. I vizuální stránkou se show připodobňuje k sitkomům, na které se odkazuje. První díl je dokonce v černobílé.

Seriál zpočátku ani nenabízí mnoho odpovědí na to, co se ve Westview skutečně děje. V předposlední epizodě diváci konečně zjistí více o Wandině minulosti, událostech vedoucích k vytvoření Westview a záměrech zpravodajské agentury S.W.O.R.D., která monitoruje hexagonální pole obklopující místo. Diváky provede Wandinými nejbolestivějšími vzpomínkami její sousedka Agnes (Kathryn Hahn), která je ve skutečnosti mocná čarodějnice Agatha Harkness, která se poprvé objevila v komiksu Marvel v roce 1970.

*pozor, následující část článku obsahuje spoilery, přeskočte na poslední odstavec*

Společně se vracejí k úmrtí Wandiných rodičů, jejímu času ve vězení Hydry, smrti jejího bratra Pietra (Aaron Taylor-Johnson), počátekům jejího vztahu s Visionem, jeho úmrtí a událostem předcházejícím vzniku této anomálie. Dozvídáme se, že Wanda je zodpovědná za transformaci Westview i za zvláštní porod svých dvou synů. Ve finále se obyvatelé Westview probudí z Wandiny kontroly.

V seriálu se setkáváme i s další ženou, která pocítila ztrátu – Monicou (Teyonah Parris). Ta po Blipu (vyhlazení Thanosem a návratu po dvou letech), zjistila, že její matka Maria Rambeau (Lashana Lynch) zemřela. Její zármutek a zvědavost ji nutí vstoupit do Westview, ale když se začne častěji vracet do jeho pole, její buňky se začnou měnit a ona získá nové schopnosti. Marvel si tak připravil půdu pro novou superhrdinku.

Ve WandaVision jsme viděli Wandu vrhat kouzlo, které Agatha nazývá „probability hex“, což potvrzuje, že její síla nečerpá z jejího traumatu. Wandino kouzlo bylo vždy uvnitř ní – jak říká Agatha, je to čarodějnice. Což vyvolává vzrušující otázky o jejím původu. Režisér Matt Shakman řekl pro Entertainment Weekly, že „Celá show byla opravdu o zpracování zármutku ve Wandě.“

Pro všímavé diváky a Marvel-teoretiky je nutno dodat, že Marvel změnil potitulkovou scénu. Fanoušci teď spekulují, zda to bylo pouze kvůli zlepšení obrazu, nebo tam pro nás ukryli další „Easter Egg“. Mnozí se domnívají, že to je Doctor Strange a jeho kouzla, protože se ve WandaVision měl původně objevit.

*konec spoilerů*

Napřed jsem se trochu vyděsila, co si pro nás Marvel ve WandaVision připravil, ale po zhlédnutí celé série můžu říct, že to Marvel zvládnul na výbornou. Než jsme se dostali k velkému finále, které bylo mimochodem velmi podrobně vysvětlené, jsme od MCU dostali překvapení a příjemnou podívanou. Ráda bych podtrhla vynikající výkon Elisabeth Olsen, která plynule měnila své sitcomové vystupování mezi skutečnou Wandou. Paul Bettany neměl tolik prostoru, ale i tak společně s Olsen mají na plátně úžasnou chemii a jejich romantická linka byla až dojemná. Wanda/Scarlet Witch patří mezi mé nejoblíbenější Marvel postavy, takže se na její budoucnost v MCU nesmírně těším (a možná i Visiona, kdo ví?). Podtrženo, sečteno – WandaVision jako první marvelovský seriál nastavil laťku pro další seriály poměrně vysoko.

Jak Marvel upravil potitulkovou scénu:

zdroj: WandaVision Ending Changed. Thedirect.com [online]. [cit. 2021-7-25]. Dostupné z: https://www.slashfilm.com/wandavision-credits-scene-updated/
zdroj: WandaVision Post-Credits Scene. Slashfilm.com [online]. [cit. 2021-7-25]. Dostupné z: https://www.slashfilm.com/wandavision-credits-scene-updated/

Podrobněji každá epizoda: 

První epizoda sama o sobě vzbudila mnoho otázek, kam s tím MCU míří. Proč byl celý díl černobílý nebo proč je to parodie na sitcom z padesátých let. Novomanželé Wanda a Vision se nastěhovali do svého nového domu. Jen po pár chvílích ale čelí prvním problémům – v kuchyňském kalendáři je na ten den namalované srdce a ani jeden nemá ponětí, kdo nebo proč tam je, ale ani jeden to nedá znát. Nicméně Vision jde do práce a Wanda zůstává doma, s tím že oba stále přemýšlí, proč je dnešek výjimečný. Wandě zaklepe na dveře sousedka Agnes a dají se do řeči o manželství. Vision pracuje na jakémsi výpočetním formuláři, ale vůbec nechápe, o co ve firmě jde. Když se nad tím chce vážně zamyslet, vyruší ho jeho šéf pan Hart, s připomínkou dnešní večeře, která je pro nové zaměstnance nesmírně důležitá, jelikož to pak rozhodne o jeho místě ve firmě (heart = srdce; Mr. Hart, vysvětlení pro to srdce v kalendáři). Ovšem Wanda to neví a pořád žije v domněnce, že to srdce tam je jako symbol jejich výročí, které mají oslavit. Nicméně Hartovi přijíždí na večeři, Wanda nemá nic nachystané a snaží se něco tajně vymyslet v kuchyni na poslední chvíli. Naštěstí se zase objeví Agnes a donese jídlo. Konečně zasednou ke stolu a v tu chvíli se začnou dít ještě podivnější věci. Hartovi se ptají novomanželů na samé otázky o minulosti, ale ani jeden není na ně schopný odpovědět. Pán Hart se v tu chvíli začne z ničeho nic dusit jídlem, Wanda se na něho dívá velice nechápavě, ale ublíženě zároveň. Po chvíli přestane a s manželkou odejdou, jak kdyby se nic nestalo. Na konci vidíme, jak Wanda s Visionem sedí spokojeně na gauči a vyčarují si prstýnky, které jim celou epizodu chyběly. Před závěrečnými titulky se ještě objeví „PLEASE STAND BY“ a logo agentury S.W.O.R.D. (Marvel organizace, která se zabývá mimozemskou aktivitou).

Druhá epizoda začíná v ložnici, kde pár poklidně spí, ovšem každý leží ve své posteli. Zatím je všechno stále černobílé. Všímavý divák si také uvědomí, že jsme se z padesátých let přesunuli do šedesátých. Obývací pokoj se také úplně změnil – to postupně v dalších epizodách uvidíme, že bude pokaždé jiný podle dané doby. Vision si zkouší jakési magické triky, hned vedle se trápí Wanda, že se musí naučit kouzla před talentovou soutěží ve Westview. Nacvičují si všelijaké triky, ale Vision se bojí, aby to nevypadalo moc falešně. Ovšem na to Wanda odpoví, že to je cíl – nechtějí na sebe upozornit – chtějí zapadnout mezi normální lidi. Další důležitý moment je, když Wandu vyruší zvuk zvenčí, ale po zjištění, o co šlo, se zděsí. Byla to barevná hračka, konkrétně helikoptéra s logem S.W.O.R.D. Než se nad tím stihne zamyslet, vyruší ji Agnes a vezme ji na meeting, který organizuje ředitelka komise Dottie.

Wanda se snaží udělat na Dottie dobrý dojem, aby neměla ve městě problémy. Celý meeting je poměrně zvláštní a poprvé se tam setkáváme s Geraldine (Monica Rambeau mimo Westview – její matka byla kamarádka Captain Marvel). Po komediální, talentové soutěži se zase nacházíme v obývacím pokoji manželů, kde se Visionovi vrátil jeho cyborg obličej. Wanda vstane z gauče pro popcorn a z ničeho nic je těhotná. Z jejich nadšení je vyruší zvuk zvenku. Tam vidí muže v kombinéze s logem S.W.O.R.D., jak  zápasí s rojem včel. Wanda si jednoduše řekne ne a nám se obraz přetočí zpátky do obyváku předtím než vyšli ven. Teď ale s výjimkou, že už jsou v barvách, políbí se a vyjede titulek „The End.“. V pozadí jen slyšíme hlas, který opakuje Wandino jméno.

Třetí epizoda začíná Wandiným vyšetřením s doktorem, při kterém se ukáže, že je ve čtvrtém měsíci těhotenství. Připadá mu nemožný fakt, že den před tím nebyla těhotná vůbec. Jak epizoda pokračuje, Wanda a Vision připravují dětský pokoj a dohadují se na jménech, Wanda je pro Tommyho a Vision preferuje jméno Billy. Wanda začíná mít po chvíli kontrakce a celý dům je z toho na zbláznění – světla problikají, trubky praskají. V tu chvíli si Vision uvědomuje, že něco nehraje, klade si otázky, zda za tím stojí Wanda. Kontrakce neustupují a Wandě praskne voda. Naštěstí se ve dveřích objeví Geraldine/Monica nejdříve si povídají, jakoby se nic nedělo, ale po chvíli to už nevydrží. Monica ovšem přesně ví, co má dělat a pomůže Wandě přivést děti na svět. Billy a Tommy jsou tady.

Nadšení z dětí vyvolá ve Wandě vzpomínky na jejího zesnulého bratra Pietra, v tom ale Monica naváže a zeptá se, jestli ho zabil Ultron. V tu chvíli se ve Wandě něco přepne a požádá Monicu, aby odešla. Mezitím se Vision snažil sehnat doktora, kterého nakonec najde, a mají spolu podivnou konverzaci, ale to není jeho poslední podivná okolnost, kterou zažije. Před jejich domem se Agnes tajně baví se sousedem o Monice, o tom že nemá rodinu a proč tady přišla, tento výjev Visiona ještě víc zmate. Na konci epizody vidíme, jak bylo tělo Monicy vyhozeno u hranic Westview.

Velká část čtvrté a páté epizody se odehrává mimo Westview. Dozvídáme se o minulosti Monicy Rambeau, která se po Blipu vrátila do S.W.O.R.D.u a je poslána zpátky do terénu, konkrétně k anomálii ve Westview. Objeví hexagonální pole, které město obklopuje. Do 24 hodin se okolo anomálie utáboří S.W.O.R.D. a snaží se zjistit, co se děje. Pozvou si Dr. Darcy Lewis (tu jsme mohli vidět v prvním/druhém dílu Thora), která přijde na to, že si můžou naladit na starých televizorech, co se uvnitř děje.

Postupně se uvnitř Westview dostáváme do dalších let – osmdesátky, devadesátky. Mezitím se Wanda s Visionem snaží vychovávat své dva syny, kteří rostou nadmíru rychle. Vision si v práci přečte email od S.W.O.R.D.u, který odkrývá situaci ve Westview, pochopí že celé město ovládá Wanda. Visionovi se to samozřejmě nelíbí a chce po Wandě, aby s tím přestala. V tu chvíli je přeruší Pietro. Pietro, nově ho ale hraje Evan Peters.

šesté epizodě chce Wanda zažít první společný Halloween jako rodina, Vision má ale jiné plány a oznámí, že jde dělat sousedskou hlídku. Na to ale nabídne Pietro, že vezme kluky koledovat. Při koledování objeví Tommyho schopnost, kterou podědil – super rychlost. Ovšem Visionse  mezitím dostane na okraj města a zjišťuje od Agnes, že je ve skutečnosti mrtvý. Chce se zkusit dostat skrz pole, ale jakmile to zkusí, začne se „rozpadat“, v tu chvíli to ucití Billy a okamžitě to řekne Wandě. Mimo Westview se Monica a její tým rozhodnout pracovat sami na sebe, jelikož vedoucí akce je vykáže.

Sedmá epizoda se již odehrává v 21. století a Wanda se rozhodne, že si udělá den pro sebe, navíc má zařízené hlídání kluků od Agnes. Vision se probudí po jeho pokusu dostat se ven a zjišťuje, že agenti S.W.O.R.D.u jsou nyní součástí cirkusu ve Westview. Vision se dozví od s Dr. Darcy celou pravdu a jaká situace je mimo město. Mezitím se Monica snaží dostat do města a po několika neúspěšných pokusech se rozhodne do něj vstoupit sama bez jakéhokoli prostředků. Dostane se skrz, ale cítí, že se nějak změnila, její buňky začaly přepisovat. Wanda začne hledat kluky a stopy ji dovedou do sklepa, kde objeví zvláštní místnost. Na to se Agnes představí jako Agatha Harkness.

Finální dvě epizody v sobě ukrývají rozuzlení, na které jsme celou dobu čekali. V Salemu 1963 se skupina čarodějnic, v čele s Agathinou matkou, rozhodne Agathu popravit za používání temné magie. To se jim ale nepodaří. Opět jsme v současnosti, kde chce Harkness z Wandy dostat, jak ovládá celé město, a donutí ji si vzpomenout na její nejtemnější vzpomínky. Dozvídáme se, že svá kouzla měla od dětství a kontakt s kamenem nekonečna je jen zesílil. Po Blipu Wanda navštívila S.W.O.R.D., aby mohla Visiona pohřbít, což ji ale nedovolili. Wanda si to nenechá líbit a jede na pozemek, který ji před smrtí koupil Vision. Ve vzteku a zármutku si vyčaruje dům a novou verzi Visiona a vytvoří hexagonální pole přes celé město. Harkness si z toho vyvodí, že použila „chaos magic“ a nazve ji „Scarlet Witch“. Na konci taky vidíme „nového Visiona“ v celobílém provedení. 

Agatha se snaží dostat moc od Wandy, vyruší ji ale Visionem, který ji chce zabít. Nyní přichází souboj mezi originálním a novým Visionem. Harkness osvobodí město Wandiny moci a naléhá na ni, aby zrušila pole okolo, ale v momentě, kdy se Vision a její děti začínají vytrácet, přestane. Vision stihne vrátit novému Visionovi vzpomínky, aby nebyl útočný. Wandě se nakonec čarovnými runami podaří Agnes porazit a než osvobodí celé město, rozloučí se s Visionem a dětmi. V potitulkových scénách nás nejdříve informuje Skrull, že kamarádka od matky Monicy se chce sejít (Secret Invasion už na nás fanoušky čeká). Série končí tím, jak se Wanda učí „Darkhold“ v její astrální formě a uslyší její syny plakat pro pomoc.

Terka L.

Holka z Ostravy, studentka VUT v Brně, ale hlava v jiných vesmírech. Marvel, DC a krásné ilustrace, to je má oblíbená kombinace.