Komiksák v Rusku: 3. díl – Jaké má Bubble série a koho v nich najdeme?

Zajímavosti z domova i ze světa

Závěrečný díl minisérie o ruských komiksech a obecně komiksech v Rusku je zde. Dnes to bude snad o něco kratší než minule, ale pevně doufám, že i tak to bude dostatečně zajímavé. 

Každá ze sérií komiksů nakladatelství BUBBLE (o nakladatelství viz minulý díl: https://www.facebook.com/…/a.1478591921…/10156324084652111/…) má hlavního hrdinu, postavu, kolem které je vytvořena určitá legenda a která čtenáře provádí celou sérií. Hlavní hrdinové jsou z části podobní západním superhrdinům (například se i v komiksech BUBBLE využívají archetypy postav superagenta, samotného policisty v boji proti silnějšímu, člověka získavšího nadpřirozenou moc…), ale z části mají rysy odkazující k ruské kultuře a historii. Tolik na úvod, a teď už rovnou ke krátkému představení jednotlivých sérií a jejích hlavních hrdinů.

BĚSOBOJ
(Бесобой, do češtiny možno přeložit jako Běsobijec)
Hlavním hrdinou série je Danila Běsoboj, bývalý voják, který vinou démonů málem zemřel během ruského vpádu do Jižní Osetie. Sám sice přežil, avšak jeho rodina takové štěstí neměla a byla démony zabita. Danila byl v nemocnici zachráněn tajemným společenstvím, jež jej vybavilo do dalšího života speciálními tetováními, které byly zhotoveny ze satanovy krvi a které Danilu mají dále chránit. Za to jim však Danila musí pomoci s lovem démonů, což přijímá. Proto chodí nyní po světe a loví démony, jejichž popel si poté střádá do přesýpacích hodin.

MAJOR GROM
(Майор Гром, do češtiny možno přeložit jako Major Hrom)
Série o policistovi z Petrohradu Igoru Gromovi a jeho boji se zločinci. Už jeho otec byl policistou, Grom na policejní akademii byl jedním z nejlepších studentů. Po škole nastoupil k ruskému vyšetřovacího výboru (Следственный комитет, přirovnal bych to k americké FBI). Bojuje především proti „Morovému doktorovi“ (Чумной доктор), sériovému vrahovi terorizujícímu Petrohrad.

INOK
(Инок, do češtiny možno volně přeložit jako Řeholník)
Série vycházející z ruské národní mytologie. Po smrti svého dědy se Andrej Radov dostává ke starobylému kameny vykládanému kříži – rodinné památce – který však vzápětí dává do zastavárny, aby měl peníze na auto. Když však s autem po několika dnech havaruje a dostane se do kómatu, v halucinacích cestuje časem, uvědomuje si, jakými událostmi prošli jeho předci spolu s tímto křížem a opětovně sbírá kameny, jimiž byl kříž vykládán. Když se probudí z kómatu, bere na sebe úděl Inoka – ochránce Rusi od zlých sil. Bojuje v různých časových úrovních se zlými duchy, jeho největším nepřítelem je tajemný Magistr.

KRASNAJA FURIJA
(Красная Фурия, do češtiny možno přeložit jako Rudá Furie)
Tato série je věnována příběhům mezinárodního týmu agentů MAK (Международное агентство контроля, v češtině by to byla nejspíše Mezinárodní agentura pro dohled) bojujícího proti mezinárodním zločincům. Z tohoto týmu je největší pozornost věnována Nice Čajkině, ruské agentce a specialistce na tajné průniky a skryté operace. Tato dívka, jak už to bývá, je sirotek, v mládí byla zlodějkou, až nakonec našla správnou cestu na straně zákona.

EKSLIBRIUM
(Экслибриум, do češtiny možno volně přeložit jako Z knih)
Fantazijní série vycházející mezi lety 2014–2018. Hlavní hrdinkou byla Lilija Romanova, mladá dívka, která se dostane do Řádu knihomolů (Орден книгочеев), jenž chrání hranice mezi světy knih a světem reálným. Lilija se začne učit v Řádu na knižního mága. Jelikož ale hranice mezi světy přestupují různá monstra z knih, závisí právě na Lilii a jejích spolužácích z Řádu knihomolů, zdali se monstra objeví v běžném ruském životě.

METEORA
(Метеора, v češtině by byl nejspíše název zachován)
Druhá již ukončená série, vycházející rovněž mezi lety 2014–2018 a zachycující příběhy kosmických pašeráků. Hlavní postavou je zde Aljona Kuzněcova, dcera pozemského lovce hlav, která pašuje v kosmu zboží v raketě připomínající pozemskou tramvaj (Nehledali tvůrci českého sitcomu Kosmo inspiraci právě zde?). Během svého putování zažívá různé nečekané události.

Tak, prošli jsme si spolu skoro všechny série komiksů nakladatelství BUBBLE a jejich hlavní postavy. Pro počáteční orientaci v čistě ruském mainstreamovém komiksu to považuji za dostatečné. V případě, že by se však někdo chtěl ponořit do tajů fikčního světa Bubble více, doporučuji specializovanou Wiki (bohužel pouze v ruštině): https://bubbleverse.fandom.com/ru/wiki/Бубвики

Děkuji všem za pozornost a snad se Vám ty tři články líbily. 

До свидания!

Matěj K.

Češtinář a ruštinář v přípravě, dopoledne v obchodě, přes oběd na semináři na fakultě, odpoledne učí češtinu. Komiksy nejsou jen pláštěnky!