Komiksák v Rusku: 1. díl

Zajímavosti z domova i ze světa

Dnes jsem se při procházce v Kazani potřeboval schovat před deštěm a náhodou jsem tak objevil obchod Настольные игры GaGa.ru, kde krom deskovek prodávají i popkulturní merch, Funko figurky… a hlavně komiksy! 

Interiér kazaňského comics shopu

A jaké jsem tam našel? Převážně – kupodivu – to, co u nás, tedy Marvel, DC, DarkHorse a samozřejmě manga série.  A podobně, jako u nás, v Rusku prý prakticky nevycházejí série v sešitové podobě, ale buď v tlustších sešitech, kde je celý příběh, nebo poté v našich dobře známých TPBčkách.

Cenově startují TPB Marvelu a DC na cca 600 rublech (zhruba 220 Kč), krom TPB jsem však viděl i Omnibusy s cenou podstatně vyšší. „Tlustší sešitovky“, typově něco jako teď vydává DC „80-Page Giant“ jsou na tom cenově hezky, za «Бэтмен: Безумная любов» (Batman: Mad Love) jsem platil 180 rublů (cca 65 Kč). A druhý komiks čistě ruské provenience, o kterém bych někdy rád napsal víc, stál krásných 450 rublů (cca 160 Kč). Tedy ceny o něco nižší než u nás (zvlášť ty sešity jako ideální start pro nové čtenáře jsou dobrý a cenově dostupný nápad), což ale není divu, vzhledem ke kupní síle obyvatelstva. 


Jinak obsluha skoro tak milá, jako my v Krámku, pokecali jsme o tom, že u nich taky jedou Marvel filmy a to zvyšuje prodejnost, a že docela si Rusové oblíbili i své vlastní superhrdiny. 

Psáno původně v srpnu 2019 během studijního pobytu v Kazani

Matěj K.

Češtinář a ruštinář v přípravě, dopoledne v obchodě, přes oběd na semináři na fakultě, odpoledne učí češtinu. Komiksy nejsou jen pláštěnky!