Batman se vrací ke svým kořenům

Recenze

Filmů s Batmanem je nespočet. Viděli jsme snad vše, co se vidět dá. Vtipného Batmana v podání legendárního Adama Westa, zádumčivého Michaela Keatona, bat-bradavky George Clooneyho, ale také dospělejší podání Christiana Balea a temnější verzi Bena Afflecka. A to jsem jistě některé vynechal. Kam tedy vést další počin s netopýřím mužem? 

Tuto otázku si zajisté položil i Matt Reeves, a došel k závěru, díky kterému zde máme jednoho z nejlepší Batmanů, který skoro dosáhne i na svatou Nolanovu trilogii. Jak se k této výzvě postavil?

Tak za prvé – všichni víme jak Batman začal. Věřím, že i vaše pražská teta ví o smrti Thomase a Marthy Waynových. Škrtnul to tedy ze scénáře, o tom všichni ví. Za druhé – Batman má být nejlepší detektiv na světě, ale buďme upřímní, nikdo se do toho ještě pořádně nepustil. A proč se rovnou nepodívat i na mladého Bruce Waynea, čerstvě začínajícího Temného rytíře?

Díky tomuto receptu nám Matt Reeves naservíroval hutný psychologický thriller, okořeněný noir detektivkou a jako třešničku na dortu přidal jedny z nejlepších akčních scén, které jsme kdy viděli. Film neotálí, a jakmile začne, tak vám nedá žádnou přestávku.

Začínáme velmi efektivním seznámením s naším záporákem, Riddlerem. Akorát že místo těsného oblečku, jak jsme jej naposledy viděli v podání Jima Carreyho, zde se setkáváme s postavou jasně inspirovanou vrahy jako je například věhlasný Zodiac Killer. A s vražděním se rozhodně nepáře. Ale nemějte strach, Batman není daleko. 

Pár scén později a jsme na scéně zločinu, a náš známý netopýrek se prochází kolem policistů v doprovodu Jima Gordona, a říct, že ho většinou nikdo nechce okolo, by byla dost něžná formulace. Tímto otevíráme napínavý hon na Riddlera, který vás upoutá na kraji sedadla až do konce. Je škoda, že jsem neměl své chytré hodinky, protože by mě zajímalo, jak vysoký jsem měl tep.

Navzdory pochybám, které se ozývaly o obsazení Roberta Pattinsona, musím říct, že si roli podal brilantně. Jedná se o nový pohled na postavu Bruce Waynea, samotářštějšího, skoro po vzoru příběhu Rok nula od Scotta Snydera – Batman, který zanedbává postavu Bruce Waynea. Je Batmanem druhý rok, ještě není plně jistý vším co dělá, a v příběhu to funguje jako dobře promazaný stroj. Dvě slova – poker face. Protože dokonalejší poker face dokážou dělat pouze profesionální hráči pokeru. Je vidět, že scénáristi spolu s Pattinsonem pochopili, že Batman není děsivý, protože vám zláme všechny kosti v těle, ale protože je to neoblomná skála. Nic se k němu nedostane. Můžete ho urážet, můžete ho zesměšňovat, ale on vás pozorovat stejným pohledem, jako zklamaná matka. A všichni víme, že nic děsivějšího neexistuje.

Nesmíme ovšem zapomenout na ostatní herecké výkony. Paul Dano si Riddlera vyloženě vychutnal, přestože zahrát si důvěřivě roli psychopata není jednoduchý výkon. Napětí, které divák cítí, když je poblíž, by se dalo krájet. Zoë Kravitz Selinu Kyle nehraje , ona jí je. Úžasné vyobrazení jedné z nejdůležitějších postav Batmanova světa. Romantické jiskření mezí Catwoman a Batmanem je poznat na míle daleko a potěší všechny fandy tohoto páru. A Colin Farrell v roli Penguina ukázal, že Oswald Cobblepot je hlavně vychytralý gangster a až poté groteskní tučňák. Charismatický, sebevědomý, mazaný jak liška, plný humoru, který vždy příjemně pobaví, aniž by vytrhával z atmosféry.

Neočekávejte klasický hollywoodský sestřih nejlepších ran. Právě naopak, spousta souvislých záběrů, při kterých sledujeme Batmana jak se probojovává skrz skupinu zlounů. Snad nejlepší scéna v celém filmu je paradoxně ta, ze které vidíte nejméně – protože děsivější záběr, než když Batmana ve tmě osvěcují pouze výstřely ze samopalů a jiskry kulek odrážejícíh se od něj, zatímco pomalu postupuje vpřed, neuvidíte. V tento moment mi došlo, že tohle je opravdu ten pravý Batman. Nikoliv lamač kostí (čehož tedy dělá víc než dost, co si budeme), ale děsivá bytost, hodná jména Temný rytíř.

Filmu opravdu nemám co vytknout. Toto je Batman, na kterého se s chutí podívám znovu, film, který dokazuje, že superhrdina nemusí znamenat jen pěsti létající vzduchem a ukecanou pusu, ale že superhrdina může být i nejlepší detektiv v ponurém světě. Skvělý noirový thriller, který pobaví i nefanoušky Batmana. 

Richard M.

Milovník her, komiksů, filmů, a libovolné kombinace těchto tří. Aktuálně se chystá na studium filozofie.