10 zajímavostí o blížícím se filmu Shang-Chi

Zajímavosti z domova i ze světa

Nová marvelovka Shang-Chi a legenda o deseti prstenech do českých kin zamíří až začátkem září. První zahraniční ohlasy jsou skvělé, nezbývá než doufat, že u nás vzbudí tento čínský bojovník podobné reakce. Jestliže stejně jako my už nemůžete do premiéry vydržet, pojďte si dát několik zajímavých faktů o tomhle 25. filmu ze stáje Marvel Cinematic Universe.  Připraveni? Jdeme na to!

  1. Tvůrci filmu trvali na tom, aby herec ztvárňující hlavní postavu byl bezpodmínečně čínského původu.
  2. Stejně tak studio Marvel trvalo na tom, aby se v tvůrčím procesu co nejvíce zapojili lidé asijského původu. Podobně jako tomu bylo s Afroameričany ve filmu Black Panther.
  3. Režisér Destin Daniel Cretton má z otcovy strany irské a slovenské předky. Z matčiny strany má pro změnu předky z Japonska.
  4. Protože Shang-Chi ve filmu nenosí žádnou masku, jeho představitel Simu Liu většinu kaskadérských kousků musel zvládnout sám. Proto taky prošel náročným tréninkem, na jehož konci měl Simu Liu o 10 kilo svalů navíc.
  5. Jedná se o první film MCU, ve kterém je protagonista asijského původu.
  6. Představitel hlavního hrdiny Simu Liu prohlásil, že postava Shang-Chiho není jen o jeho bojových schopnostech, ale především o hledání vlastní identity, vlastního já.
  7. Postava původního komiksového Shang-Chiho otce, Fu Manchu, byla problematická, protože obsahovala rasistické stereotypy. Proto se filmoví tvůrci rozhodli vytvořit Shang-Chimu nového otce – záporáka Wenwu.
  8. Wenwu ovšem nebude jen typicky plochým záporákem „na jedno použití“, ale měl by být dle tvůrců komplexně propracovanou postavou s vlastním příběhem a rozhodnutími.
  9. Režisér filmu Destin Daniel Cretton původně nechtěl natáčet superhrdinský film. Ovšem když mu byla nabídnuta možnost vytvořit novou postavu, ke které by mohly vzhlížet jeho děti asijského původu, své rozhodnutí si rozmyslel.
  10. Scenárista Dave Callaham byl dojatý, když ho požádali, aby scénář psal z vlastní perspektivy potomka čínských imigrantů.

Do českých kin film vstoupí 2. září. A v našem krámě naleznete už teď nějaké ty tematické komiksy a merch.

Fakta vybral Richard M., sepsal Matěj K.

Matěj K.

Češtinář a ruštinář v přípravě, dopoledne v obchodě, přes oběd na semináři na fakultě, odpoledne učí češtinu. Komiksy nejsou jen pláštěnky!